<strong>Dlaczego gin nierzadko określany jest jako alkohol kraftowy?</strong>
Gin uchodzi za bardzo specyficzny rodzaj alkoholu. Nie każdy przepada za jego smakiem i jest to całkowicie zrozumiałe, ponieważ cechą charakterystyczną tego trunku, jest jego intensywny, cierpki i lekko gorzki smak. Wyróżnia się on też bardzo charakterystycznym, mocnym i nierzadko korzennym zapachem. Co jednak sprawia, że gin ma w sobie wszystkie wyżej opisane cechy? Czy prawdą jest, że niewielkie ilości tego trunku wykazują działanie lecznicze? Na te, jak również i na wiele innych pytań dotyczących powyższego zagadnienia, odpowiedzi znajdziecie w naszym poniższym artykule.
Z czego produkuje się gin?
Zacznijmy od tego, z jakich surowców produkowany jest z gin. Oczywiste jest, że do stworzenia tego trunku niezbędny jest bardzo wysokiej jakości alkohol. Ponadto, aby gin wyróżniał się bardzo charakterystycznym i właściwym tylko dlatego trunku smakiem oraz zapachem, konieczne jest użycie do jego produkcji najróżniejszych mieszanek przypraw oraz ziół. Nie można znaleźć dwóch, identycznie smakujących ginów. Mowa oczywiście o tych, które produkowane są przez niezależne zakłady alkoholowe. W każdym z nich, wykorzystywana jest bowiem inna receptura, na podstawie której tworzony jest ten trunek. Strzeżona jest ona tajemnicą, a z tego też względu, gin bardzo często uznawany jest za alkohol kraftowy. Produkowany jest on na zdecydowanie mniejszą skalę, niż piwo lub wino, co sprawia, że jego cena jest stosunkowo wysoka.
Dlaczego gin ma bardzo charakterystyczny smak?
Wspominaliśmy wcześniej, że gin charakteryzuje się bardzo specyficznym smakiem oraz zapachem. Odpowiadają za niego konkretne zioła oraz przyprawy, w tym przede wszystkim jałowiec i rozmaryn. Stanowią one bazę, wykorzystywaną do produkcji tego trunku. Nie oznacza to jednak, że są one jedynymi składnikami – poza alkoholem – które wykorzystywane są przy produkcji ginu. Bardzo często używa się także liści laurowych, ziela angielskiego lub innych przypraw, oczywiście w odpowiednich proporcjach i ilościach, właściwych dla danego zakładu produkującego wspomniany trunek.