Prawo gospodarcze – co trzeba o nim wiedzieć?
Z pewnością każdy z was przynajmniej raz zetknął się z pojęciem którym jest prawo gospodarcze. Niestety, nie wszyscy dokładnie wiedzą, co dokładnie wchodzi w zakres pojęcia którym jest prawo gospodarcze. Kancelaria prawa gospodarczego zajmuje się bardzo konkretnymi dziedzinami prawa, które są niezwykle istotne przede wszystkim dla prowadzenia różnego rodzaju działalności gospodarczych. Co jednak dokładnie wchodzi w zakres tego rodzaju usług? Z jakimi problemami najczęściej borykają się firmy, które korzystają z usług kancelarii prawa gospodarczego? Na te, jak również i na wiele innych pytań, odpowiedzi znajdziecie w naszym niniejszym artykule.
Prawo gospodarcze – co to właściwie znaczy?
Zanim przejdziemy do analizy usług które wchodzą w szeroko rozumiany zakres prawa gospodarczego, warto wyjaśnić sobie czym dokładnie jest to pojęcie. Najprościej rzecz ujmując, prawo gospodarcze to zbiór norm prawnych które regulują wszelkie zasady związane z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Wpływają one także w bardzo istotny sposób na to, jaki status mają dani przedsiębiorcy. Rola prawa gospodarczego jest bardzo ważna, ponieważ to właśnie ono gwarantuje sprawne funkcjonowanie danego przedsiębiorstwa. Co więcej, przestrzeganie zasad mieszcząca się pod pojęciem prawa gospodarczego, to gwarancja tego że nasz biznes będzie wprowadzony w sposób zgodny z prawem a co za tym idzie – legalny. Dla każdego przedsiębiorcy powinno być to najważniejsze.
Usługi wchodzące w zakres prawa gospodarczego – Jakie są?
Skoro wiemy już, czym dokładnie jest prawo gospodarcze, pora dokładnie określić usługi, które wchodzą w jego zakres. Przedsiębiorcy, najczęściej korzystają z usług wchodzących w zakres prawa gospodarczego prywatnego, czyli tak zwanego prawa gospodarczego handlowego. Istnieje bowiem jeszcze drugi rodzaj prawa gospodarczego, a jest to prawo gospodarcze publiczne. Zajmijmy się jednak pierwszym zagadnieniem. Prawo gospodarcze handlowe, dotyczy przede wszystkim tego aby wszelkie umowy zarówno z kontrahentami jak również i z pracownikami były zabierane w sposób zgodny z literą prawa. To również zakres norm oraz standardów określonych w kodeksie prawa cywilnego, które definiują właściwe funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Chodzi tutaj nie tylko i wyłącznie o rodzaj umów na podstawie których mogą być zatrudnieni pracownicy, ale również reguluje ono kwestie wynagrodzeń, warunków pracy, czy szeroko rozumianej kwestii dotyczącej przetwarzania danych osobowych. Prawo gospodarcze to również normy oraz regulacje, które definiują windykację należności. Innymi słowy, nie można mówić o sprawnym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, jeżeli nie nie jest ono prowadzone zgodnie z powszechnie obowiązującymi zasadami prawa gospodarczego handlowego.